Буфон испиша историја во Серија А, стана најстариот голман што одбранил пенал (Видео)

Џанлуиџи Буфон е на голот на Јувентус на гостувањето кај Сасуоло, а 43-годишниот чувар на мрежата покажа дека уште е одличен. Во 16 минута беше досуден пенал за Сасуоло, но Буфон одлично го одбрани ударот на Берарди. Со оваа одбрана, легендарниот чувар на мрежата стана најстариот голман што одбранил пенал во историјата на Серија А.

Награда за одбраната на Буфон стигна во 28 минута кога Рабиот погоди за 1:0 за Јувентус, а пред крајот на првиот дел Кристијано Роналдо ја зголеми предноста на гостите на 2:0.

Пандев со Џенова водат на гостувањето кај Болоња со 1:0. Капитенот на македонската репрезентација е стартер и како вистински предводник ја води Џенова кон спас од испаѓање.