Германија и Јапонија дадоа три гола за 45 минути, но само еден се важи (Видео)

Германија води со 1:0 против Јапонија по првото полувреме во првиот натпревар од групата Е на Светското првенство во Катар.

Стрелец на голот беше Илкај Гундоган во 33-та минута и тоа од белата точка, откако судијата Бартон досуди пенал по прекршокот на јапонскиот голман Шуичи Гонда, над Давид Раум.

Германците имаа поголем посед на топката во првиот дел, но на стартот беа спасени од судиите.

Имено, Јапонците се одлучија својата шанса да ја бараат преку брзите контранапади и при еден таков во осмата минута, Маеда постигна гол, но судијата Бартон го поништи поради офсајд.

И Германија во последните моменти од првиот дел даде гол преку Каи Хаверц, кој исто така беше поништен поради офсајд.

 

- Оглас -

Најнови вести