Гостинска доминација во НХЛ

Тампа беј лајтнинг славеше на гостувањето кај „црните соколи“ од Чикаго со убедливи 6-3. По неизвесноста во првиот период, гостите ја презедоа контролата во втората третина, па постигнаа три гола за десетина минути и веќе создадоа сигурна предност. Чикаго се обиде да се врати во игра, меѓутоа, на нивните два гола во решавачкиот период Тампа беј возврати со иста мера и ги освои бодовите.

Продолжува лошиот почеток на сезоната за Њујорк. Само со две победи на продолжение, Њујорк ноќеска повторно претрпе пораз, веќе шести, а „скалпот“ им го зеде и Калгари флејмс со 4-1. Гостите влегоа во последните 20 минути со предност од 3-0, а Зибанејад постигна почесен погодок искористувајќи го играчот повеќе на мразот.

Бафало сејберс преку пресврт им го нанесе третиот пораз на Анахејм при конечни 4-2. Домаќините до 13-тата минута во вториот перод имаа предност од два гола, а Бафало со двата гола постигнати за една и пол минута се врати во игра. До комплетен пресврт Бафало стигна во решавачката третина, откако прво реализираа гол со играч повеќе, а потоа го искористија и празниот гол за да ја потврдат победата на помалку од дваесетина секунди до крајот.