МЗТ Скопје со победа ја започна одбраната на титулата во домашното првенство

Актуелниот шампион МЗТ Скопје Аеродром со победа над освојувачот на Купот, ТФТ, ја отвори новата сезона во домашниот шампионат.

Двата тима се сретнаа минатата недела во Суперкупот и повторно МЗТ Скопје се радуваше на победата, овојпат со 60:74.

Воведните минути од натпреварот поминаа во грешки на двата тима, но како што одминуваше времето, така и ТФТ и МЗТ Скопје влегуваа во свој ритам, а првата четвртина заврши со предност на шампионот 19:14.

Во втората четвртина се разигра домашниот тим, кој со серија од 10:0 направи резултатски пресврти и поведе со 28:25. Но, одговорот на шампионот дојде преку Војдан Стојановски, кој со две реализации по ред иницираше серија по која шампионот одново „побегна“ на безбедни (39:31) по 20 минути игра.

Третата четвртина се покажа одлучувачка за победникот бидејќи кошаркарите на МЗТ Скопје успеаја да дојдат до плус 20 (59:39), по што рутински ја одработија последната четвртина и со победа ја започнаа новата сезона.

Крстевски и Кефи постигнаа по 13, а Војдан Стојановски 10 за МЗТ Скопје, додека кај ТФТ се истакнаа Ташовски, Стојановски и Андерсон, кои дадоа по 12 поени.