Парма и Сасуоло решија се за едно полувреме

Жервињо игра одлично, откако се врати во Европа, повторно постигна гол за Парма, по него во 25. минута прв гол сезонава запиша и Бруно Алвеш, доволно за нова победа.

Бубакар беше прецизен за Сасуоло во 36. минута од пенал, за надеж за Сасуоло, но потоа цели 54 минути мрежите мируваа.

Парма се обидуваше да ја запечати победата од 2:1 со контранапади во вториот дел, а Матри ја промаши најголемата шанса за гостите во самиот финиш на мечот од 13. коло во Серија А.

Парма е феномен и иако има негативна гол-разлика од 14:16 сепак со 20 бодови е во топ-6 во Калчото, односно се наоѓа на позиција која гарантира настап во Европа Лигата.

Сасуоло го претрпе четвртиот пораз во Серија А, но не е далеку од Парма и со 19 бодови се наоѓа на осмата позиција.