Во Белград150 минути драма: Црвена ѕвезда поведе против Партизан!

Кошаркарите на Црвена ѕвезда по голема драма го добија првиот натпревар од финалната серија против Партизан во јадранската АБА-лига. „Црвено-белите“ како домаќини по 150 минути игра победија со 85-82 и не му дозволија на противникот да дојде до брејк на стартот од серијата.

Целиот натпревар се играше израмнето, а двете екипи постојано се менуваа во водство. Партизан ја доби првата четвртина со три разлика, па Црвена ѕвезда во втората возврати со иста мера за нерешени 39-39 на полувремето.

Натпреварот слично продолжи и во второто полувреме, а третата четвртина им припадна на домашните со три разлика, предност што се покажа како клучна на крајот бидејќи натпреварот заврши со +3 за Црвено-белите, а во последниот период немаше победник.

Нанали со 27 поени беше убедливо најефикасен на натпреварот, но и тоа не беше доволно за победа на Партизан. Во редовите на победничката екипа Матеус постигна 18 поени, додека Теодосиќ додаде 14.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар!
Внесете го вашето име тука

- Оглас -

Најнови вести