Фудбалер отруен со чаша вино додека бил на одмор

Фудбалерот Усу Конан Анисет починал додека бил на одмор во родната земја, Брегот на Слоновата коска. Некогашниот играч на швајцарски Сион и Стад-Лозана, но и на Хелсинки, умрел на 3 јануари и тоа како последица од труење.

Првично, роднините на Анисет помислиле дека фудбалерот починал од некоја болест, но истрагата утврдила дека не е така. Според пишувањата на африканските медиуми, главен осомничен за труењето на Анисет е негов близок роднина. Отровот на фудбалерот му бил подметнат во чаша вино, а засега не се знае мотивот за убиството.

Анисет кој имаше 32 години, го носеше дресот на Ал-Букирах во Саудиска Арабија.

- Оглас -

Најнови вести