Елмас промаши меч топка, големото турско дерби заврши нерешено, 2:2

Елиф Елмас имаше меч топка за победа на Фенербахче во големото турско дерби со Галатасарај, но Фернандо Муслера на чудесен начин му го одбрани ударот во 84. минута.

Галатасарај водеше со 2:0, но на крајот се спасуваше од пораз, па двете екипи освоија по еден бод со реми, 2:2.

Елмас го одигра ц елито меч и ова е негово прво дерби со Галатасарај, на кое играше. Лани беше рфезерва, сега ја доби довербата на новиот тренер Ервин Куман и одигра одличен меч. Заработи и жолт картон, а ја имаше шансата на мечот за победа на гостите од 3:2.

Донк и Линес со по еден гол му донесоа предност на Галатасарај, но Валбуена од пенал и Жаилсон за само 360 скеунди од 66. до 72. минута израмнија на 2:2 во возбудливото дерби на Истанбул.