Челзи ја пресече на пола предноста на Реал, Баерн не може да му даде гол на Вилјареал (Видео)

Челзи со голот на Мејсон Маунт во 15-тата минута води против Реал Мадрид на „Сантијаго Бернабеу“ во реванш-мечот од четвртфиналето во Лигата на шампионите.

По првото полувреме на култниот стадион во Мадрид е 0:1, а Челзи успеа да ја преполови предноста на Реал од два гола по победата на Кралскиот клуб во Лондон од 3:1.

Баерн и покрај иницијативата на „Алијанц арената“ во Минхен, не успеа да ја затресе мрежата на Вилјареал во првото полувреме и резултатот е 0:0, па останува предноста од еден гол на Шпанците, кои победија на свој терен со 1:0.

Во Лигата на шампионите веќе не важи правилото за гол повеќе на гости при израмнет вкупен скор на двата меча, па можно е да има и продолженија ако Челзи победи со два гола разлика, а Баерн со еден гол-разлика.