Партизан во Србија губи од аутсајдери, но затоа победува во Европа (Видео)

Екипата на Партизан славеше со 0:1 на гостувањето во Тираспол кај Шериф во првиот натпревар од нокаут-фазата во Конференциската лига.

Црно-белите славеа со голот на Рикардо во последната минута од првиот дел, а предноста успеаја да ја зачуваат до крајот иако 40 минути играа со играч помалку. Во 50-тата минута, Игор Вујачиќ заработи директен црвен картон, но и покрај тоа, фудбалерите на Шериф не успеаја да дојдат до израмнување.

Оваа победа на Партизан доаѓа само пет дена откако во српското првенство го доживеа најубедливиот пораз на домашен терен во последните пет децении. Црно-белите загубија со 0:4 од Младост ГАТ.

Лацио иако од 17-тата минута играше со фудбалер помалку по исклучувањето на Патрик, успеа да го победи Клуж со 1:0. Стрелец на единствениот гол беше Чиро Имобиле.

Предноста на домашен терен ја искористија и АЕК Ларнака и Лудогорец да остварат минимални победи. АЕК со 1:0 го совлада Днипро-1, и тоа со голот на Гарсија постигнат во 84-тата минута.

На бугарскиот Лудогорец доволен му беше голот на Игор Тијаго во деветтата минута за да слави со 1:0 против Андерлехт.