Ласло Ѓере го предаде мечот, а Ѓоковиќ стана единствениот со 90 победи на ОП на САД

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ, бранител на титулата на Отвореното првенство на САД, влезе во третото коло на турнирот откако неговиот противник Ласло Ѓере го предаде мечот при резултат 6:4, 6:4, 2:0.

Вториот и 109-тиот тенисер во светот играа два часа и 12 минути. Ѓере се откажа на почетокот на третиот сет, а претходно побара медицински тајмаут за да добие масажа поради болки во грбот. Во моментите кога се повреди, тој имаше предност од 4:2 и две брејк топки…

За Новак ова беше 90-та победа на Отвореното првенство на САД, а за разлика од минатата година, мечот не беше тесен. И Ѓоковиќ по првиот сет се пожали на болка во стомачните мускули, но на крајот сè беше во ред. Инаку, со оваа победа стана единствениот човек во историјата кој има 90+ победи на сите четири најголеми турнири.

„Ова не е она што публиката го сака, но Ласло има проблем со повредата подолго време и тоа беше проблем. Не беше нималку лесно, тој го заслужи вториот сет, сервирав очајно и потоа морав да трчам и премногу зависев од играта од основната линија“, изјави Ѓоковиќ.

Во следното коло, ривал на Ѓоковиќ ќе биде Алексеj Попирин. Австралиецот беше подобар од Педро Мартинес од Шпанија со резултат 3:0 во сетови.