Играч мораше да брани за Парма, па Наполи даде два гола и направи пресврт (Видео)

Наполи во судиското продолжение успеа да даде два гола и да направи пресврт (2-1) против Парма, откако на голот на гостите мораше да застане дефанзивецот Енрико Дел Прато. Голманот Сузики во 76-тата минута доби втор жолт картон и беше исклучен, а Парма веќе ги имаше направено дозволените замени. Немаше право да влезе нов голман, па Дел Прато застана на голот.

Ромелу Лукаку во 92-та минута успеа да израмни на 1-1, а пет минути подоцна Ангиса постигна и победнички гол за тимот на Антонио Конте.

Парма поведе во 19-тата минута од пенал што го реализираше Бони.

Лацио и Милан на „Олимпико“ во Рим исто така одиграа интересен натпревар и ремизираа 2-2. Павловиќ во осмата минута обезбеди предност за Милан, но Лацио во вториот дел направи пресврт за четири минути, со головите на Закањи и на Диа. Сепак, одговори и Рафаел Леао со погодок во 72-та минута за конечни 2-2.