Шокантни порази за Реал и Баерн, Динамо направи „од готово – вересија“ (Видео)

Реал Мадрид и Баерн Минхен се најголемите изненадувања во Лигата на шампионите, но во негативна смисла, откако загубија од Лил, односно Астон вила со идентични 1-0. За разлика од нив, според планот одиграа Ливерпул и Јувентус, кои победија против Болоња, односно Лајпциг, а изненадувачки е и високиот пораз на Атлетико Мадрид кај Бенфика со 4-0.

„Кралевите“ беа шокирани на гостувањето кај Лил со 1-0, со гол од пенал кој го постигна Џонатан Дејвид во третата минута од судиското продолжение на првото полувреме, а со ист резултат загуби и Баерн Минхен на гостувањето во Бирмингем. Единствениот гол за Астон вила беше дело на Џон Дјуран во 79-тата минута.

Ливерпул рутински и со чисти 2-0 ја совлада Болоња на домашен терен. Алексис Мекалистер погоди во 11-тата минута за водство на „црвените“ од 1-0, а конечните 2-0 ги постави Мохамед Салах со вистински еврогол во 75-тата минута.

Динамо Загреб направи од готово – вересија, откако не успеа да ја задржи предноста од 2-0 против Монако и на крајот мораше да се задоволи само со бод. Сучиќ и Батурина донесоа водство за загрепчани, но Монако успеа да остане непоразен со головите на Салису во 74-тата и на Закариа од пенал во 90-тата минута.

Јувентус и со играч помалку успеа да направи пресврт и да победи со 2-3 на гостувањето кај Лајпциг, откако во 59-тата минута голманот Ди Грегорио беше исклучен при резултат 1-1. Нашиот Елиф Елмас не доби ниту минута во екипата на Лајпциг и мечот го следеше од клупата за резерви.