Драма во Битола: Пелистер му се одмазди на МЗТ Скопје за поразот во Супер купот

Кошаркарите на Пелистер забележаа победа над МЗТ Скопје во дербито на второто коло од Првата лига. Битолчани во драматична завршница славеа со минимални 68-67, а кошаркарите на МЗТ Скопје може да жалат, бидејќи промашија шут за победа на четири секунди пред крајот.

Мечот почна израмнето, а актуелниот шампион на Македонија со минимални 19-21 замина на првата пауза. Во втората четвртина доминација на Пелистер за водство од 39-34 на полувремето.

МЗТ Скопје го доби третиот период и само еден негатива се влезе во последната четвртина, што беше најава за големи возбудувања во Битола. Двете екипи се менуваа во водство, а на крајот Пелистер се радуваше на победата.

Драма имаше и во Гостивар, каде домашните со кош во последната секунда на Николов загубија од ТФТ со 60-61, а ништо помалку неизвесно не беше ниту во Куманово, каде домашните до победата над Тиквеш од 93-89 дојдоа дури после продолжението.