Голден стејт остана без победа, но и без Стеф Кари

На отворањето на сезоната во Сан Франциско, победата ја однесоа кошаркарите на ЛА клиперс предводени од тандемот Зубац – Харден. Поранешниот центар на Мега постигна 23 поени и имаше 18 скока, додека Брадата додаде 23 поени и 11 асистенции. Во натпревар со многу грешки, завршницата им припадна на гостите од Лос Анџелес, кои по тесниот пораз од Феникс потоа ги победија Денвер и Голден стејт.

За Голден стејт можеби и поголем проблем е што остана без Стеф Кари, кој постигна 18 поени и имаше шест асистенции, но мораше да го напушти натпреварот во последната четвртина поради повреда.

Изненадување немаше во Оклахома. Тандер, предводени од Шеј Гилџес-Александер, кој постигна 35 поени, немаше милост за Атланта хоукс. Лидерот на тимот додаде 11 скока и имаше девет асистенции. Холгрен повторно беше одличен, со 25 поени, девет скока и шест блокади, а последната четвртина домаќините ја добија со 18 поени разлика. Јанг беше сведен на 24 поени. Гостите, кај кои недостасуваше повредениот Богдановиќ, останаа без здив во последните 15 минути.

Изненадување во Бруклин, тандемот Кем Томас – Денис Шредер им спакува 61 поен на Милвоки бакси, па домаќините стигнаа до првата победа под новиот тренер, Каталонецот Фернандес. Јанис постигна 22 поени со 12 скока, Лилард постигна 21 поен, но тоа не беше доволно. Уште полоша вест за Милвоки е дека вечерва му гостуваат на Бостон.

Првата победа ја оствари и Портланд, каде што Џереми Грант со 28 и Анферни Сајмонс со 27 поени ги водеа домаќините до триумф против Њу Орлеанс.

Во утринскиот термин Тајрис Мекси ја растури Индијана, а Филаделфија си замина со победа од Индијанаполис.

Резултати: Оклахома – Атланта 128:104, Голден Стејт – ЛА клиперс 104:112, Портланд – Њу Орлеанс 125:103, Бруклин – Милвоки 115:102, Индијана – Филаделфија 114:118 (прод.)