Тоа е убавината на фудбалот: Гибралтар се радуваше како да стана светски првак (Видео)

Дека фудбалот е непредвидлив уште еднаш се покажа на синоќешниот дуел меѓу Ерменија и Гибралтар. Малата земја која досега ги имаше загубено сите квалификациски мечеви, изненадувачки победи на гости со 1:0. Капитенот Чиполина го даде голот за победа во 50 минута.

Откако гостите успеаа да се одбранат и по истекот на 95 минута од средбата, судијата изначи крај, а тоа значеше и почеток на големото славје на гостите. Фудбалерите на Гибралтар се радуваа како да станале светски прваци, но тоа е и нормално, ако се знае дека ова е историски триумф за нив.

На овој меч одигран во Ерменија, фудбалот уште еднаш покажа зошто е толку непредвидлив и интересен. а фудбалерите на Гибралтар покажаа колку радост може да донесе една победа.