Агуеро го даде првиот гол во Премиер лигата по 417 дена пауза

Манчестер сити без многу проблеми стигна до три бода на гостувањето кај Фулам во Лондон, победувајќи со 3:0. Домаќините кои се борат за опстанок, успеаа во првото полувреме да одолеат на нападите на фаворитот, но потклекнаа на стартот од вториот дел.

Џон Стонс погоди во 47 минута за 1:0, а само девет минути подоцна погоди и Габриел Жезус. Фуриозните 15 минути на Сити беа заокружени со погодок на Серхио Агуеро. Капитенот на Сити, погоди од пенал, со што ја прекина неговата најдолга низа без погодок во Премиер лигата.

Агуеро немаше погодок во Премиер лигата од јануари минатата година кога беше прецизен против Шефилд јунајтед. Од тој гол до сега поминаа точно 417 денови во кои Агуеро се немаше израдувано на погодок. Аргентинецот одигра 13 меча, односно 641 минута без погодок, се до денешниот пенал против Фулам.

За Агуеро ова е 181 погодок во дресот на Манчестер сити во англиското првенство и моментно е четврти на вечната листа на стрелци во Премиер лигата, а најдобар голгетер што не е од Англија.