Аларм во Барса и Франција – Умтити ги скина лигаментите?

Централниот дефанзивец на Барселона, Самуел Умтити, има скинати лигаменти во левото колено, и најверојатно му претстои пауза од неколку месеци. Се чека официјална потврда на веста, но речиси сигурно е точна оти има тешка повреда. Умтити не тренираше пред утрешниот меч со Атлетик Билбао и беше потврдено оти нема да игра.

Ова е сериозен проблем за Барса, ако се знае дека другиот нивен столб на одбраната, Жерард Пике, игра во лоша форма. Отсуството на Умтити ќе го покрие друг негов сонародник.

Додека го нема Умтити, во последната одбранбена линија ќе играат Пике, Клеман Лангле и Томас Вермален. Пике игра слабо и прави грешки речиси секое коло, Лангле доби црвен картон на своето деби со Жирона и ќе мора да игра со Билбао, а искусниот Вермален цела кариера се бори со повреди.

Дуелот со Атлетик ќе биде генерална проба за тандемот Пике-Лангле како ќе функционираат, бидејќи неколку дена подоцна им следува тежок меч со Тотенхем во Лигата на шампионите.

- Оглас -

Најнови вести