Алкасер дава голови на секои 13,5 минути

Пако Алкасер се покажува како одлично засилување за Борусија Дортмунд. Денеска за нешто повеќе од половина час направи хет-трик и придонесе за пресвртот на „милионерите“ против Аугзбург.

Тој досега во игра влезе на три натпревари, одигра вкупно 81 минута, а постигна дури шест гола (еден во Лигата на шампионите против Монако). Ова значи дека дресот на бундеслигашот од Дортмунд, Пако во просек дава голови на секои 13,5 минути.

Алкасер е вториот фудбалер во историјата на Бундеслигата по Герт Дорфел (некогашен играч на Хамбургер) од далечната 1963 година, кој успеал на првите три меча да даде шест гола.

- Оглас -

Најнови вести