Американецот Брукс за посилна Италија

Италија одлучи да му даде пасош на американскиот кошаркар Џеф Брукс, кој ќе биде сериозно засилување за популарните „аѕури“ пред продолжението на квалификациите за Мундобаскетот. Сега селекторот на Италија Мео Сакети може да бира меѓу двајцата американски кошаркари со италијански пасош, Кристијан Брнс, или Џеф Брукс, што е одлична опција за една од најдобрите европски кошаркарски репрезентации.

На деветти септември Италија ќе ги почне подготовките за следните два меча против Полска и Унгарија, а Брукс и Брнс се регистрирани како кошаркари на оваа селекција и Сакети ќе има поголем избор на располагање.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести