Дудек за пеналите од 2005 година добил инспирација од Карагер (Видео)

По 13 години од финалето во Истанбул, во кое Ливерпул на пенали го победи Милан, јунакот во пенал-серијата, голманот Јержи Дудек, рече дека Џејми Карагер му дал совет да танцува по гол-линијата, со цел да ги деконцентрира изведувачите на пенали од италијанскиот тим.

Многумина мислеа дека Полјакот го имитира легендарниот Брус Гробелар, кој имаше слични движења во финалето во 1984 година, но, всушност, инспирацијата не била ниту од Гробелар, ниту од тренерот Рафаел Бенитес, туку од Карагер.

„Не планирав да го правам тоа, но Карагер ме замоли да измислам нешто со што би го одвлекол вниманието на пеналџиите на Милан. Сакав да останам фокусиран, но тој постојано инсистираше на тоа, па одлучив да го послушам. Откако во првиот пенал ми успеа тоа со колената, продолжив и во другите“, вели пензионираниот Дудек, на кого сега му е смешно кога ги гледа тие движења со нозете и тресење на колената, со кои ги натера Сержињо, Пирло и Шевченко да не ги погодат пеналите.

Во тоа финале, Милан по првите 45 минути водеше со 3-0, но Ливерпул изедначи на 3-3, а Дудек во продолжението имаше две неверојатни одбрани со кои го спречи Шевченко да постигне гол. Тогаш тренер на Милан беше Карло Анчелоти, актуелниот тренер на Наполи, кој утре има меч од ЛШ токму против Ливерпул.

 

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести