Англиските тимови ќе се „потепаат“ за да го доведат стрелецот на најубавиот гол на ЕП (ВИДЕО)

Изминатото Европско првенство во фудбал донесе убави емоции за нас Македонците бидејќи имавме шанса за првпат да ја видиме нашата селекција на едно големо натпреварување.

Но, тоа зажи и за неколку фудбалери коишто значително си ја подобрија цената на трансфер-пазарот, а еден од нив сврте особено внимание кон себе.

Станува збор за Чехот Патрик Шик, кој на континенталниот шампионат постигна пет погодоци, а еден од нив, против Шкотска беше прогласен за најубав погодок.

Шик игра одлично и во Баер Леверкузен, каде што на 17 натпревари има постигнато 16 погодоци, а сето тоа е доволна препорака за силните англиски тимови да тргнат по него.

Манчестер сити го посакува на позајмица со право на откуп, додека Арсенал и Вест хем нудат по 40 милиони евра.

Засега германскиот тим не е заинтересиран за продажба, но со оглед на сумите што се споменуваат, многу лесно може да го промени мислењето.

- Оглас -

Најнови вести