Аргентинецот кој шокира со прославата по триумфот на СП е најдобар голман во 2022 година

Голманот на аргентинската репрезентација, Емилијано Мартинес, е прогласен за најдобар голман за 2022 година.

Во најтесниот избор беа уште голманот на Белгија и на Реал Мадрид, Тибо Куртоа, и голманот на селекцијата на Мароко, Боно.

Мартинес, кој во декември со Гаучосите триумфира на Светското првенство и беше прогласен за најдобар голман на Мундијалот, наградата ја прими од легендарниот Бразилец, Жулио Сезар.

Најдобра голманка е Мери Ерпс, која го чува голот на Манчестер јунајтед.

- Оглас -

Најнови вести