Артета е подготвен во јануари да продаде четворица фудбалери за да купи напаѓач кој сезонава не одиграл ниту една минута

Менаџерот на Арсенал, Микел Артета, планира во зимскиот преоден рок да го засили нападот и поради тоа ѝ порача на управата да тргне по потписот со играчот на Брентфорд, Ајван Тони.

Според англиските медиуми, Артета смета дека Тони и Габриел Жесус би биле идеални партнери во нападот на Арсенал.

Брентфорд за својот напаѓач, кој е суспендиран од Премиер лигата и сезонава сè уште нема одиграно ниту една минута, бара отштета од 100 милиони фунти.

Бидејќи во летото потроши голема сума пари за купување на играчи како Кај Хаверц, Деклан Рајс и Холанѓанецот Јуриен Тимбер, ќе мора прво да продаде неколку фудбалери за да нема проблеми со финансискиот ферплеј.

Артета е подготвен во јануари да се откаже од голманот Арон Рамсдејл, Томас Парти, Емил Смир Роув и Еди Нкетија само за да собере пари за трансферот на Тони, кому суспензијата му истекува на 17 јануари.

- Оглас -

Најнови вести