Атлетико продолжи да губи бодови

Атлетико Мадрид одигра само 1:1 на свој терен против Еибар, и сега има само 5 бода после четири одиграни кола. Освојувањето на европскиот Суперкуп како да ги вивна во облаци „јорганџиите“, и тоа скапо ги чини во шпанската лига, нешто слично како што му се случи на Реал Мадрид во минатата сезона кога во октомври имаше заостанување од десетина бода.

Неверојатниот голман на Еибар, Марко Дмитровиќ, беше како „октопод“, имаше девет одбрани, од кои повеќето беа за да спречи сигурен гол. Атлетико никако не успеваше да го совлада Дмитровиќ, а во 87 минути, публиката на „Ванда метрополитано“ беше шокирана. Серџи Енрих даде гол за 1-0. Пред тоа Еибар имаше две пречки, но немаа среќа да погодат.

Еибар беше на прагот да дојде до прва победа во меѓусебните дуели со Атлетико, но во 94. минута, резервистот Борха Гарсес Морено изедначи, и на Диего Симеоне му се заблагодари за довербата. Сепак, некој да му понудеше на Атлетико пред мечпот само бод, немаше да прифатат и вака им се заканува опасност да се најдат во негатива од 7 бода после само четири кола.

 

- Оглас -

Најнови вести