Австралиските власти нема да му можат ништо: Новак доби голема предност пред утрешното повторно судење (ФОТО)

Иднината на Новак Ѓоковиќ на Отвореното првенство на Австралија ќе биде позната во ноќта меѓу недела и понеделник.

Најдобриот светски рекет утре по локално време (09:30 часот) во Мелбурн, ќе има ново судење против австралиската влада за одземање на неговата виза.

Сепак, српскиот тенисер и неговиот адвокатски тим добија голем апредност во однос на државата.

Судењето ќе биде во полн суд, за разлика од претходно, а сите ќе бидат сместени во сала. Сето тоа значи дека австралиската влада ќе биде оневозможена да испрати жалба, доколку судот пресуди во корист на Новак.

- Оглас -

Најнови вести