Азаренка по една деценија повторно ќе игра полуфинале во Мелбурн

Белоруската тенисерка Викторија Азаренка иако има речиси 34 години и долго време не е на врвот на ВТА ранг-листата, точно по една деценија обезбеди пласман во полуфиналето на Отвореното првенство на Австралија.

Азаренка во четвртфиналето ја совлада Џесика Пегула во два сета, и тоа со 6:4,6:1, иако до овој меч оваа Американка немаше изгубено ниту еден сет од почетокот на турнирот.

Со победата над Пегула, Азаренка се најде само на два чекора до повторување на успехот од 2012 и 2013 година, кога триумфира на Отвореното првенство на Австралија и ги освои единствените две такви титули.

Азаренка во полуфиналето ќе се сретне со минатогодишната шампионка од Вимблдон, Елена Рибакина, која сега настапува под знамето на Казахстан.

- Оглас -

Најнови вести