Бабунски доби 69 минути во Омија

Екипата на Омија Ардија ја совлада Мачида со 1:0 во дуел од втората јапонска лига, на кој настапи Давид Бабунски. Македонскиот фудбалер за првпат се појави на официјална средба во дресот на Омија, и на терен мина 69 минути.

Второпласираната Мачида имаше серија од девет натпревари по ред на мои не знаеше за пораз, четири меча по ред немаа примено гол, но другарите на Бабунски го најдоа патот до голот во 93 минута. Стрелец на победничкиот гол на стадионот во Саитама беше Хиројуки Комото.

Бабунски го носеше портокалово-синиот дрес со бројот 24 на грбот. Омија има четири победи на последните пет меча, и со овој триумф се искачи на шестото место на табелата, позиција која води во плејофот за влез во елитната јапонска лига.

Давид кој има 24 години, од неодамна е член на Омија, а претходно има играно за Барселона Б, Црвена звезда и Јокохама маринос.

- Оглас -

Најнови вести