Баерн има нов лидер на теренот: „Околу него ќе ја градиме иднината“

Баерн Минхен има неуспешна сезона и е далеку од одбраната на шампионската титула во Бундес лигата. „Баварците“ ќе имаат нов тренер следната сезона и реконструиран состав, но еден фудбалер сигурно нема да биде продаден.

Спортскиот директор на Баерн, Макс Еберл, вели дека Мусиала ќе биде новиот лидер на екипата и околу него ќе се гради иднината.

„Заминувањето на Мусиала не е можно. Се надеваме дека тој ќе биде новиот лидер, играч кој ќе направи пресврт и ќе донесе радост кај навивачите. Нашата цел е околу него да ја градиме иднината на Баерн.“ – вели Еберл.

Џамал Мусиала до сега дресот на Баерн Минхен го носеше на 156 натпревари, на кои постигна 43 гола, а забележа и 30 асистенции.

- Оглас -

Најнови вести