Баерн Минхен ја прекина серијата на Галатасарај, Интер минимално го победи Салцбург (Видео)

Гледачите на првите два натпревари од денешната програма на Лигата на шампионите имаа можност да видат ефикасен фудбал и седум гола. Интересно, сите четири екипи успеаја да победа.

Баерн Минехн со голема победа од 3-1 се враќа од гостувањето во Истанбул против Галатасарај. Ова за турскиот претставник во Лигата на шампионите е прв пораз оваа сезона во сите натпреварувања, откако на претходните 17 меча имаа 14 победи и само три нерешени.

Баварците дојдоа во водство уште во осмата минута преку Коман, а израмни Икарди од пенал во 30-тата минута. Откако Галатасарај не искористи неколку убави шанси за гол во првото полувреме, следуваше казна во вториот дел. Кејн во 73-тата и Мусијала во 79-тата минута ја донесоа победата за Баерн Минхен.

Интер со минимални 2-1 го победи Салцбург и останува на чело на табелата во групата Д. Алексис Санчес во 19-тата минута донесе водство за екипата од Милано, а Оскар Глук израмни во 57-мата. Победата за Интер ја донесе Хакан Чалханоглу во 64-тата минута од пенал.