Баерн по пауза од четири години победи во Менхенгладбах (Видео)

Фудбалерите на Баерн Минхен конечно успеаја да ја прекинат лошата мини-традиција и да слават на „Борусија парк“ стадионот во Менхенгладбах.

Во дербито на третото коло, Баерн како гостин славеше со 2:1 против Борусија Менхенгладбах.

Последниот триумф на „Борусија парк“, баварците го остварија во 2019 година, а потоа во следните четири натпревари, еднаш одиграа нерешено и дури трипати загубија.

Почетокот на натпреварот и денеска не ветуваше прекин на лошата серија бидејќи Борусија по првото полувреме имаше предност од 1:0 благодарение на голот на Итакура. Голот може да го видите на следниот ЛИНК.

Но, во второто полувреме, Баерн успеа да направи пресврт, прво Лерој Сане во 58-та минута го израмни резултатот. Голот на Сане може да го видите ТУКА.

Во финишот, Матис Тел донесе победа за Баерн. Голот на Тел може да го видите на следниот ЛИНК.

- Оглас -

Најнови вести