Басилашвили го освои Пекинг

Николоз Басилашвили го совлада Хуан Мартин Дел Потро со 6-4, 6-4 во финалето на турнирот во Пекинг, и освои 500 АТП поени. За Грузиецот, ова е втора титула на ваков турнир годинава, откако славеше и во Хамбург.

Пред една година на Мастерсот 1000 во Шангај, Дел Потро го надигра Басилашвили во три сета, па сега Грузиецот се реваншираше и тоа со камата. Аргентинецот беше фаворит, но падна пред последиците на болеста која го нападна пред некој ден. Дел Потро го преживеа полуфиналето за кое не знаеше дали ќе може да го игра, но во финалето немаше шанси.

Басилашвили пред турнирот во главниот град на Кина беше на 34 место на АТП листата, а сега за првпат во кариерата ќе биде меѓу 30-те најдобри на светот.

- Оглас -

Најнови вести