Белгијците се извинија и го избришаа видеото во кое на Мбапе му се закануваат со удар во потколеницата (Видео)

Репрезентацијата на Белгија беше принудена да му се извини на францускиот напаѓач Килијан Мбапе и да го избрише видеото во кое белгискиот играч од средниот ред Амаду Онана пееше дека ќе направи го удри Французинот во потколеницата.

Белгиските навивачи почнаа да скандираат дека Онана го фаулира Мбапе. Фудбалерот на Евертон потоа го повтори ова во видеото објавено од Фудбалската федерација на Белгија пред осминафиналето на ЕВРО 2024 година. Идејата беше да се направи забавно видео во кое разговараат Онана и комичарот Пабло Андрес.

„Кој ќе го удри Мбапе во потколеницата?“, прашува Андрес, по што се појавува Онана и го кажува своето име и презиме.

Портпаролот на Црвените ѓаволи, Стефан Ван Лок се извини и рече дека клипот е отстранет од социјалните мрежи на тимот.

- Оглас -

Најнови вести