Бенфика се приклучи во трката – Елмас е цел на „орлите“ од Лисабон

Одличните игри на Елиф Елмас за Фенербахче и за македонската репрезентација сè повеќе го привлекуваат вниманието на големите европски клубови, а сериозно за ангажман на 19-годишното момче се интересира Бенфика.

Скаути на популарните „орли“ од Лисабон беа присутни на националната арена во Скопје, на дуелот меѓу Македонија и Ерменија, и дополнително се уверија во екстра талентот и квалитетот на Елмас.

Првично, Елиф ги воодушеви претставниците на Бенфика со игрите во двомечот во Лигата на шампионите, по којшто Фенербахче беше елиминиран од двојниот европски првак, но Елмас одигра одлично и на двата натпревари.

Многу комплименти му доделија и турските и португалските медиуми, па логичен е интересот на Бенфика за младиот македонски А-репрезентативец.

Интерес за Елиф има и од Лион, Манчестер сити, Манчестер јунајтед…, но засега тој останува во Фенербахче и ги има целосната доверба и минутажата од Филип Коку.

- Оглас -

Најнови вести