Брага – Спортинг, мерак да се игра на голови во вториот дел

Дербито за ова коло во португалското првенство е оставено за крај. Вечерва, Брага е домаќин на Спортинг, во дуел на две екипи коишто имаат одличен старт во шампионатот. Со по 10 бодови се на делба на третото и четвртото  место, а победникот од вечерашната средба може да се најде и на лидерската позиција.

Вакви израмнети дуели секогаш се  предизвик за оние кои се обложуваат, но и диема која игра да се одбере. Ако ја погледнете статистиката и последните шест меѓусебни средби, не може, а да не се забележи дека многу повеќе погодоци се постигнуваат во второто полувреме. На последните шест меча, само пет пати се треселе мрежите во првото полувреме, а дури 15 пати во вториот дел. Ако продолжи оваа традиција, овој меч на кој коефициентите за победа се речиси израмнети, најдобро е да се одигра на погодоци, и тоа дека повеќе голови ќе има во вториот дел.

Во редовите на гостинскиот тим, во дефанзивната линија ќе биде македонскиот репрезентативец Стефан Ристовски, кој главна задача ќе има да ги сопре домашните налети. Брага ако успее да ја искористи добрата форма и домашниот терен, не би требало да си дозволи да загуби, а фактот дека нападот е подобра страна на двата тима, тогаш може да се игра и на комбиниран тип.

Во понудата „Квоти на денот“ во SPORT LIFE, за овој натпревар примамливо е да се одигра 1Х&ГГ, за што коефициентот е дури 2.60.

 

- Оглас -

Најнови вести