Брејди е спортски великан – Рекордот го засени со скромен, но и огромен гест кон едно момче на трибините (Видео+Фото)

Том Брејди, живата легенда во НФЛ-лигата, ноќеска стана првиот играч во историјата со 600 или повеќе тачдауни во победата на Тампа беј против Чикаго со 38:3, а по мечот приреди гест што изгледа скромен, но е за восхит.

Брејди го забележа момчето на трибините со транспарент со исклучително важна порака и веднаш реагираше. Момчето, за среќа, успешно се избори со тешка болест, имаше рак на мозокот, а токму Брејди е еден од спортистите што му помогна во тешката битка за живот.

„Том Брејди ми помогна да го победам ракот на мозокот“, пишуваше на транспарентот, а Брејди повторно реагираше како великан на спортот и дојде до момчето и му подари капа.

Тие моменти беа многу емотивни при повторната средба на Брејди и неговиот миленик на трибините, па момчето се расплака.

„Ова се неверојатно убави моменти. Тоа момче е силно, се бореше како лав. Ваквите работи ми ги отвораат очите и кога ќе ги видиш, јасно ти е дека тоа што го правиме на теренот е потполно небитно со тоа што луѓето го поминуваат во своите животи. Секогаш ќе бидам тука за да помагам“, рече Брејди.

Тој е познат по хуманитарните акции со кои им помага на луѓето што се во ваква или слични ситуации како момчето кое успеа да ја прегрми и победи тешката болест.

 

 

- Оглас -

Најнови вести