Брестовац одбра 19 ракометари за подготовките пред ЕП

Селекторот на машката ракометна репрезентација Данило Брестовац повика 19-мина ракометари за претстојните подготвителни натпревари пред настапот на Европското првенство. Македонија ќе игра на два пријателски турнири овој месец, во Србија и Романија.

Избраниците на Брестовац прво во Србија во двомеч ќе ги одмерат силите против Кувајт на 25 и 26 декември, а потоа се селат во Букурешт, за турнирот „Трофеј Карпати“, каде што потенцијални противници ќе бидат селекциите на Холандија, Романија и Алжир.

Првиот собир на репрезентацијата е закажан за 20 декември во хотел „Александар палас“.

Список на ракометари:

- Оглас -

Најнови вести