Чави во Барселона го сака поранешниот напаѓач на Реал Мадрид

Новиот тренер на Барселона, Чави Ернандес се фокусирал во јануарскиот преоден рок, на „Камп Ноу“ да го доведе Алваро Мората. Некогашниот играч на Реал Мадрид, сега го носи дресот на Јувентус, но во италијанскиот тим игра како позајмен играч од Атлетико Мадрид.

Тоа значи дека за да може Мората да заигра за Барселона, треба да биде постигнат договор меѓу три клуба. Мората минатата сезона замина во Јувентус и тоа на двегодишна позајмица, а Старата дама за тоа плати 20 милиони евра.

„Јувентус е во економска и спортска криза, па можно е да сака да се ослободи од Мората. Како можни нови напаѓачи во Јувентус се спомнуваат Милик и Икарди, што би значело и сигурно заминување на Мората“, пишува престижниот шпански весник Марка.

Мората сезонава одигра 23 меча за Јувентус и постигна седум голови. Кариерата на напаѓачот започна во Реал Мадрид, а освен за Кралскиот клуб, Атлетико и Јувентус има играно и во дресот на Челзи, кога направи трансфер вреден 66 милиони евра.

- Оглас -

Најнови вести