Чоло: Син ми има сè, ама не би го зел во Атлетико

Синот на Диего Симеоне, Џовани, неодамна со гол дебитираше за аргетинската репрезентација, покажа дека е квалитетен напаѓач, но татко му не би сакал да го има во својот клуб. Популарниот Чоло, кој е тренер на Атлетико Мадрид, на телевизија го гледал мечот на Аргентина со Гватемала.

„Многу емотивно го доживував играњето на мојот син за репрезентацијата на Аргентина. Тој знае што чувствувам за националниот тим на татковината, а и Џовани го има тоа во себе. Вистината е дека одигра добро“, изјави Симеоне.
Џовани, кој е член на Фиорентина, добро ја почна сезонава и напредува брзо, но татко му не бил го зел во Атлетико.

„Не сакам да зборувам како татко, туку како тренер. Џовани има сè за да игра во мојот тим, но никогаш не би го зел во мој тим, така е подобро за него. Тешко е да се има син во соблекувалната. Можеби еден ден кога нема да бидам во Атлетико, тој ќе заигра за клубот“, објаснува Диего Симеоне.

- Оглас -

Најнови вести