Дали е ова најава за чудо? Вртоглав пад на коефициентот Србија да победи на Евровизија!

Српската претставничка Констракта и песната „Уметничката мора да биде здрава“ дефинитивно ги освои симпатиите кај публиката по настапот во полуфиналето на евровизискиот настап. Констракта како последна, 10-та беше прочитана како патничка во финалето, но тоа воопшто не значи дека била најслаба.

Токму спротивното, Констракта за неполни 40 часа стана една од фаворитите за највисок пласман. Ако пред полуфиналниот настап, коефициентот за Србија да победи на Евровизија беше дури 80, тој сега изнесува само 30 и е шестти фаворит за победа.

Секако, ќе биде многу тешко Констракта да стигне до победата, ако се знае дека уште пред да започнат полуфиналните евровизиски настапи, Украина беше најавена како огромен фаворит за победа со коефициент од 1.25. И по влезот на 25-те најдобри песни во финалето, шансите за победа на Украина се исти, односно се со коефициент 1.25.

Меѓу Топ фаворитите се Велика Британија (коефициент 6 за победа), Шведска (8), Италија (10), Шпанија (15), Србија (30), Полска (35)…

- Оглас -

Најнови вести