Давитков роденденот ќе го прослави во две држави

Селекторот на машката сениорска репрезентација на Македонија, Јорданчо Давитков, денеска полни 55 години. Предводникот на националниот тим денеска со своите пулени ќе одржи тренинг во Скопје, а потоа екипата заминува за Приштина, каде што утревечер од 20.30 часот ќе игра со Косово во првото коло од втората претквалификациска фаза за Евробаскетот 2021.

Давитков, кој е роден пред 55 години во Кочани, сигурно како подарок ќе сака победа на утрешниот меч, а со тоа и би ѝ се отвориле вратите на Македонија да избега од европското дно и да се пласира во квалификациите за ЕП.

Косово е наш должник од минатата година, кога не успеавме да се пласираме во квалификациите за ЕП 2019, па Давитков и кошаркарите ќе имаат големи мотиви да ја поправат таа „грешка“ и овојпат да се вратат како победници од „Палатата на млади и спорт“ во главниот град на Косово.

Македонските кошаркари овојпат се во посилен состав, Давитков ги има речиси сите на коишто сметаше во подготвителниот период, голем плус е присуството на центарот Ричард Хендрикс, но Косово ќе го има „шестиот играч“, публиката која сигурно ќе ги исполни трибините.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести