Де ла Фуенте: Мислевме на Крос да му ги врземе нозете, но УЕФА нема да ни дозволи

Селекторот на Шпанија, Луис де ла Фуенте, пред четвртфиналето на ЕВРО 2024 против Германија рече дека очекува изедначен меч.

„Ова можеше да биде и финале. Шансите се 50-50, очекувам да биде многу изедначено. Тимот што ќе направи помалку грешки, ќе победи на крај. Германија е одлична репрезентација, имаат многу стабилен, избалансиран тим и карактер. Тие се ривал за финале на Европско или Светско првенство“, рече Де ла Фуенте.

Враќањето на Тони Крос во германскиот национален тим придонесе за поголема стабилност и искуство плус.

„Крос е суперкласа и штета е што сака да го напушти фудбалот. Мислевме да му ги врземе нозете, но мислам дека УЕФА нема да ни дозволи, хахаха“, се пошегува шпанскиот селектор кој призна и дека ги прашал Дани Олмо и Алехандро Грималдо за некои „специфични аспекти“ на ривалот бидејќи играат во Бундеслигата и имаат информации.

- Оглас -

Најнови вести