Дебитантски голови и донесоа победа на Борусија

Борусија Дортмунд привремено се искачи на првото место на табелата во германската Бундеслига, откако вечерва на својот „Идуна парк“ славеше со 3:1 против Ајнтрахт. Дортмунд има седум бода од три меча, и ќе преноќи како лидер.

Интересно е што трите гола ги постигнаа фудбалери за кои ова се први погодоци во дресот на Борусија. Серијата ја отвори Диало кој добро се снајде во противничкиот петерец во 36 минута. Потоа гостите од Франкфурт изедначија преку Халер во 68 минута, но радоста им траеше кратко.

Во 72. минута, Волф даде гол по убавата акција на 18-годишниот екстра талент Санчо, за 2-1, а конечните 3-1 беа дело на Шпанецот Пако Алкасер кој дојде од Барселона. Алкасер првпат играше на еден меч од Бундеслигата и веднаш даде гол.

После поразот, Ајнтрахт остана на три бода, со учинок од една победа и два порази. Дуелот од трибините го гледаа 81.000 навивачи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести