Десеткратни прваци се и им скисна од порази – Инвазија на теренот, бегаа играчите на Депортиво Кали, а тренерот доби ќотек (Видео)

Голем инцидент се случи синоќа во Колумбија на фудбалскиот меч меѓу Кортулуа и Депортиво Кали, а гостинските навивачи збеснаа во финишот и приредија инвазија на теренот бркајќи ги играчите, а го истепаа тренерот Гарсија Кандело.

Прекинот се случи во 81-вата минута, при резултат од 2:0 за домаќинот Кортулуа, а навивачите на 10-кратниот првак на Колумбија беа немилосрдни.

Дел од инцидентот и инвазијата на гостинските навивачи на стадионот во „Тулуа“ можете да погледнете ОВДЕ.

Најмногу настрадаа тренерот Кандело и Теофило Гутиерес, кој е претставник на тимот од Кали, а и дел од играчите на Депортиво добија удари од бесните навивачи.

Депортиво Кали е гигант во Колумбија и четврти најтрофеен клуб со 10 шампионски круни, но во ова првенство не му цветаат рози и е на претпоследното место со 8 бода.

Ќе бидат и последни бидејќи се очекува Кортулуа да го добие мечот со службен резултат и ќе ги прескокне со еден бод повеќе од нив.

 

- Оглас -

Најнови вести