Дешан веројатно ќе биде сменет, Зидан ќе биде новиот француски селектор?

Дидие Дешан не се прослави како селектор на Франција на ЕВРО 2024. Иако стигнаа до полуфиналето, Французите беа многу неубедливи со оглед на потенцијалот што го поседуваат и остана без трофеј.

Со Дешан како селектор, Франција стана светски првак во 2018, но потоа се редат разочарувања, прво голем кикс на ЕП 2020, а потоа и финале на СП 2022 и полуфинале во ЕП 2024 кои би биле успех за која било друга земја, но не и за Франција. Триколорите не потфрлија толку со резултатите колку со играта и неефикасноста.

Веќе се говори дека Дешан може да биде сменет, а фаворит за нов селектор на Галските петли е Зинедин Зидан. Зизу откако си замина од Реал Мадрид, трпеливо ја чека својата шанса, не прифати ниедна понуда од клубовите заинтересирани за него, сака да биде селектор на својата земја.

- Оглас -

Најнови вести