Дојден е на позајмица, а стана најмладиот дебитант на Барса по Меси

Јусуф Демир игра за Барселона како позајмен фудбалер од Рапид Виена, а вчера со дебито против Атлетик во Билбао е вториот најмлад дебитант на Каталонците, по Лионел Меси.

Демир го одигра првиот меч за Барса на возраст од 18 години и 80 дена, а настапи како резерва од 62. минута, на местото на Брајтвајт.

Претходно Лионел Меси во 2004 година дебитираше за Барса на возраст од 17 години и 144 дена, па Демир е веднаш зад него во последните две декади.

Австрискиот репрезентативец се уште е член на Рапид Виена, а во јули годинава пристигна на позајмица, прво во вториот тим на Барселона, а потоа го префрлија и во А тимот.

При договорот за позајмица која трае една година, Барселона му плати 500 илјади евра на Рапид. Ако бидат задоволни од неговите настапи, Барселона може да го откупи договорот што 18-годишното момче го има со австрискиот тим за сума од 10 милиони евра.

 

- Оглас -

Најнови вести