„Докторот“ најбрз на првиот тренинг во Катар

Заврши чекањето, новата сезона во МотоГП официјално се отвори со денешниот прв тренинг пред трката за Големата награда на Катар. Возачот на Јамаха Валентино Роси, беше најдобар и извозе најбрз круг на првиот тренинг со време од 1:55,048, а „докторот“ го следеа двајцата возачи на Хонда.

Хорхе Лоренцо забележа време од 1:55,127, додека актуелниот светски првак Марк Маркес беше за нијанса поспор со време од 1:55,164. Во топ 5 се најде и Андреа Довициозо, како и неговиот тимски колега Андреа Петручи.

Со оглед на редоследот по првиот тренинг, јасно е дека првите тројца, Роси, Лоренцо и Маркес ќе бидат главните конкуренти за светската тиулва во новата сезона, додека Маркес е фаворит за одбрана на тронот.

Вечерва ќе се одржат вторите тренинзи, додека за утре изутрина се предвидени третиот и четвртиот тренинг, а потоа квалификациите за пол-позиција. Трката е закажана за во недела со почеток од 17 часот по локално време.

- Оглас -

Најнови вести