Донарума го запре Палермо

Алфредо Донарума со два гола ѝ донесе победа на Бреша од 2-1 во дуелот со Палермо, во мечот од италијанската Серија Б. Напаѓачот на Бреша головите ги постигна во 27-мата и во 29-тата минута за радост на фановите на стадионот „Марио Ригамонти“.

За екипата на Палермо, сите 90 минути ги играа македонските репрезентативни напаѓачи Александар Трајковски и Илија Несторовски, но за ралика од викендов, овојпат тие не постигнаа погодоци. Голот за Палермо беше дело на резервистот Стефано Морео во 86-тата минута. Се играа уште девет минути по намалувањето на заостанувањето, но Палерно не успеа да се спаси од пораз.

Бреша дојде до првиот триумф сезонава и ја прекина црната серија од дури 10 лигашки мечеви без победа. Од друга страна, за Палермо ова е прв пораз и прекината е низата од четири меча во кои победуваа или играа нерешено. По пет кола, Палермо има 8 бода.

- Оглас -

Најнови вести