Дончиќ и Словенија добија кошаркарска лекција од Грција и останаа без место на ЛОИ во Париз

Кошаркарската репрезентација на Грција се пласираше во финалето на квалификацискиот турнир за пласман на Олимписките игри кои ќе се играат во Париз.

Грците предводени од Јанис Адетокумбо, убедливо со 96:68 ја победија Словенија со Лука Дончиќ во тимот. Грците во текот на целиот меч доминираа. На полувреме водеа со 14 разлика, а во вториот дел предноста уште повеќе ја зголемија.

Томас Вокап со 19 поени и шест скока беше најефикасен кај Грција, а Телиополус додаде 17 поени. Првата ѕвезда на тимот, Јанис Адетокумбо заврши со 13 поени и четири скока.

Кај Словенија најефикасен беше Дончиќ со 21 поени, седум скока и пет асистенции, но имаше дури 10 загубени топки.

Грција во финалето ќе го чека подобриот од дуелот меѓу Хрватска и Доминиканска република.

- Оглас -

Најнови вести