Дончиќ погоди од неверојатна ситуација, па објасни: „Како млад бев келнер“ (Видео)

Лука Дончиќ одигра нов фантастичен натпревар во дресот на Далас и беше најзаслужен за победата од 125-107 над Хјустон. Словенечкиот интернационалец мечот го заврши со 47 поени, 12 скока и седум асистенции. Сепак, уште долго ќе се зборува за она што го направи во третата четвртина.

Дончиќ се најде во безизлезна ситуација на линијата за три поени, па се одлучи со получекор во стил на вистински „келнер“ да ја положи топката во противничкиот кош.

https://twitter.com/DarkoJuranovic/status/1774741667305631995?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1774741667305631995%7Ctwgr%5Eb7b792f18ecf7d3dfbcbe7d37777ae2ee96bc761%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.index.hr%2Fsport%2Fclanak%2Fdoncic-pogodio-nemoguc-sut-pa-se-smijao-konobario-sam-kad-sam-bio-mladji%2F2552899.aspx

По натпреварот од новинарите беше запрашан како успеа да го направи тоа, а следуваше урнебесен одговор.

„Не сум изненаден. Кога бев млад, работев како келнер, па навикнат сум на тоа. Имав добро чувство, знаев дека се учи“, рече Дончиќ.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар!
Внесете го вашето име тука

- Оглас -

Најнови вести